Stany depresyjne i ochota na samotność

od kilku miesięcy mam chyba stany depresyjne i coraz bardziej się ich boję. wracam z pracy i siedzę sama w mieszkaniu, czasami oglądam tv ale właściwie tylko patrzę na zmieniające się obrazy nie wczuwając się w nic. nie mam ochoty się z nikim spotykać ani nic robić jeżeli nie muszę. czy to depresja?
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Nie da się zdiagnozować depresji na podstawie tak krótkiego opisu objawów. Jednak zaobserwowane objawy zdecydowanie noszą znamiona depresji - obniżony nastrój i motoryka, brak potrzeb socjalno-społecznych.
Nie ulega wątpliwości, że wskazana jest wizyta u psychologa i jeśli okaże się to konieczne rozpoczęcie psychoterapii lub psychoterapii wspomaganej farmakologicznie.

depresja, czyli obniżenie nastroju, to kilka objawów:
- zaburzenia snu
- zaburzenie łaknienia
- brak motywacji do działania
- brak zainteresowania rzeczami, które dotąd sprawiały przyjemność
- poczucie smutku
- czasem lęk
Jeśli czujesz się gorzej warto pójść do specjalisty skonsultować swój stan. To może być lekarz rodzinny lub psycholog, psychiatra.
Warto również pomyśleć od kiedy tak się czujesz, co może być przyczyną, bo takie stany biorą się często z jakiegoś konkretnego nierozwiązanego problemu, lub nawarstwionych trudności. Stany depresyjne, depresja nie mijają raczej same i często są nawroty jeśli nie znajdzie się przyczyny i się nie zmieni tego co "uwiera". Tu pomocna jest terapia.
życzę powodzenia i poprawy

Dzień dobry.
Na podstawie Pani opisu nie można stwierdzić, czy stan, w którym się Pani obecnie znajduje można jednoznacznie określić, jak depresję. Nie ulega jednak wątpliwości, że obniżony nastrój nie wpływa korzystnie na ogólne funkcjonowanie, dlatego namawiam do konsultacji z psychologiem.
Pozdrawiam.