Stany depresyjne i wycofanie z życia społecznego a odpowiednia terapia

chciałabym zacząć terapie, ale nie wiem jak?? od paru lat dzieje się ze mną coś złego, często mam stany depresyjne, odsunęłam się od ludzi, właściwie to już nie mam znajomych, nie idzie mi dobrze w szkole, mam problem z przystąpieniem do obrony, ostatnio przez moje skrajne stany emocjonalne zostawił mnie chłopak, od dwóch lat miewam myśli samobójcze. Kompletnie nie wiem gdzie mam pójść prosić o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli chce sobie Pani pomóc, proszę w pierwszej kolejności udać się do lekarza psychiatry, który mógłby Panią zdiagnozować, czyli po rozmowie z Panią stwierdzić, co Pani konkretnie dolega. Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić rzetelnego rozpoznania. Poza tym, Pani objawy (obniżenie nastroju, stany depresyjne, unikanie ludzi, problemy z codziennym funkcjonowaniem, problemy w kontaktach interpersonalnych, myśli samobójcze) mogą wskazywać na różne problemy natury emocjonalnej, np. depresję, niską samoocenę, zaburzenia lękowe, fobię społeczną, mieszane zaburzenia depresyjno-lękowe, dystymię. Podczas wizyty u psychiatry lekarz zaleci Pani najbardziej optymalne leczenie – farmakoterapię i/lub psychoterapię. Najczęściej lekarze przypisują „tabletki na poprawę nastroju”, np. leki z grupy SSRI. Jeżeli jednak chciałaby Pani popracować nad sobą, nad swoimi emocjami, zdolnością ich interpretowania, wyrażania i kontrolowania, to proszę zapytać lekarza o możliwość psychoterapii. Najprawdopodobniej lekarz będzie znał dobrych psychoterapeutów, do których może Pani dać kontakt albo poleci Pani sprawdzone ośrodki, w których jest prowadzona psychoterapia.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!