Stany depresyjne u 23-latka

Witam wojciech 23 lata Od kilku lat zmagam się ze stanami jakby depresyjnymi tzn. brak chęci rozmowy i kontaktu z ludźmi, brak radości i sensu życia itp. Blokady te puszczają po spożyciu alkoholu do czego nieraz się uciekam czasami upijając się. Wtedy czuję się dobrze mam chęć do życia myślę pozytywnie itd. kiedy wytrzeźwieje wszystko wraca z podwójną siłą. Moje pytanie do jakiego lekarza powinienem się zgłosić psycholog, psychiatra może psychoterapeuta ?... bo sam chyba sobie nie poradzę

Dzień dobry,

Do psychoterapeuty.
Pomoc może Pan uzyskać w ramach NFZ (np.: Poradnia Zdrowia Psychicznego) lub prywatnie /w internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego/.

Opisywane przez pana objawy i sposób radzenia sobie z nim (picie alkoholu) to stan niepokojący. Pijąc alkohol w celu poprawy samopoczucia psychicznego uzyskuje Pan tylko chwilowa poprawę, ale należy pamiętać, że substancja ta ma całościowo działanie depresjogenne. Ponadto postepowanie takie grozi uzależnieniem od alkoholu, co byłoby dodatkowym problemem zamiast rozwiązaniem pierwszego. Proponuje wizytę u lekarza psychiatry w celu pełnej oceny stany zdrowia psychicznego i ustalenia rozpoznania. Następnie będzie można planować leczenie, które da Panu szansę na uwolnienie się od przykrych dolegliwości.