Stany lękowe a nerwica lękowa

Czy stany niepokoju w wieku 18 lat oznaczają coś złego? Często szukam w internecie informacji o różnych chorobach psychicznych i zaburzeniach, bo lubię być świadomy, niekiedy kończy się to tak ze mam lęk przed jakąś chorobą, lecz zawsze po krótki czasie stwierdzam, że to absurdalne i mnie nie dotyczy. Zastanawiam sie wlaśnie czy w gronie tych wszystkich rzeczy jedna nie dotyczy mnie. mianowicie nerwica lękowa. Dodam że w pełni cieszę się życiem nic mi się nie dzieje, oprócz tego że myślę o tym

Witaj,
Jak z pewnością zauważyłeś, poszukiwanie w internecie informacji o chorobach, nie sprawia, że czujesz się spokojniejszy. Przeciwnie – takie szukanie zapewnień – czy aby na pewno nic mi nie jest – zwiększa koncentrację na swoim zdrowiu i objawach, które nie są niczym groźnym, a mogą zostać tak zinterpretowane i w konsekwencji powoduje niepokój i lęk. Taki mechanizm leży u podłoża lęku o zdrowie czyli hipochondrii.
Skoro przeszukiwanie internetu zwiększa niepokój, spróbuj przestać to robić i przez kilka dni obserwuj, co dzieje się z lękiem – rośnie, maleje, czy nie zmienia się.
Jeśli nie będziesz mógł poradzić sobie sam, a lęk będzie się utrzymywał, warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach lękowych.
Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska