Stany lękowe dotyczące dziecka

Boje sie o moje dziecko po porodzie mialam baby blues balam sie wszystko mnie przerazalo pomagala mi mama karmila malego z butelki bo ja sie balam ze sie zakrztusi wychodzilam z pokoju gdy dziecko jadlo. Pozniej mi przeszlo, ale problem po 10 miesiacach znow powrocil nachodza mnie mysli ze choroba (rak tarczycy w 2012r.) moze wrocic ze osieroce dziecko i panicznie boje sie o zdrowie synka nie spie po nocach i patrze czy maly oddycha boje sie zasnac boje sie ze moge sie nie obudzic pomocy

Ciąża, poród i wychowywanie małego dziecka, to bardzo stresujące zajęcie. Rodzice lękają się o zdrowie i przyszłość dzieci, to jest naturalne. Większy poziom lęku wynika z troski o dziecko. Jednak z Pani opisu wynika, że poziom lęku, którego Pani doświadcza jest bardzo wysoki i utrudnia Pani funkcjonowanie (tzn.: nie śpi Pani po nocach, myśli o chorobach, obawia się o zdrowie, nie mogła Pani sama karmić dziecka). To, że zauważyła Pani ten niepokojący objaw świadczy o Pani refleksyjności i samoświadomości, co może być bardzo pomocne w procesie zmiany.
Myślę, że warto żaby skonsultowała się Pani z psychoterapeutą o wykształceniu psychologicznym. Objawy przez Panią opisane mogą spełniać kryteria zaburzenia lękowego, podkreślam, słowo "mogą", bo żeby to stwierdzić trzeba przeprowadzić dokładny wywiad z profesjonalistą. Niezależnie jednak od tego, czy lęk spełnia czy nie kryteria diagnostyczne, psychoterapeuta może Pani pomóc. Jedną ze skutecznych metod leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Instytuty zdrowia (angielski i amerykański) zalecają stosowanie farmakoterapii w drugiej kolejności o ile psychoterapia nie była skuteczna.
Pomocna może się też okazać książka E.J.Bourne'a "Lęk i fobia" znajdzie tam Pani podstawowe informacje na temat lęku, ale też wskazówki jak sobie z nim radzić. Niezależnie od lektury tej książki zachęcam Panią do kontaktu z psychoterapeutą, który ma profesjonalną wiedzę i będzie Panią wspierał na drodze do zmiany.
Pozdrawiam, licząc na to, że uda się Pani znaleźć skuteczną pomoc.

Jest Pani w bardzo trudnej sytuacji życiowej, lęk o dziecko i o swoje zdrowie to duże obciążenie psychiczne. Proponowałabym skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego. Pomoże ono Pani oswoić lęk, znaleźć inny sposób radzenia sobie z obecną sytuacją. Ważne, aby miała Pani kogoś spoza rodziny, kto mógłby panią wspierać i komu mogła by Pani mówić ze swobodą o tym co Pani czuje. Wiele osób chorych wyrzuca sobie, ze obciążają najbliższych i zamiast mówić o tym co ich przeraża duszą to w sobie. Nie tędy droga.

Dzień dobry,

Proszę udać się do psychoterapeuty i podjąć leczenie.
Pomoc może Pani uzyskać w ramach NFZ - np.: Poradnia Leczenia Nerwic, PZP lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Witam,

Nie wątpię, że cierpi Pani. Macierzyństwo okazało się być inne niż Pani myślała.
Relacja matka- dziecko opiera się na wzajemnej komunikacji, we wczesnym okresie życia dziecka, głównie jest to komunikacja emocjonalna.
Jest ważne aby rozpoczęła Pani leczenie, dzięki terapii być może będzie mogła Pani zacząć cieszyć się z macierzyństwa.
Warto skorzystać z konsultacji u psychoterapeuty.