Stany lękowe i depresyjne a wahania wagi

Witam. W ciągu ostatnich miesięcy przytyłam ok 10kg, pomimo zdrowego odżywiania i uprawiania sportu. Zrobiłam sobie badania, morfologie i TSH mam w normie. Rano po przebudzeniu mam strasznie opuchnietą twarz, bardzo łatwo robią mi się siniaki, mam ich pełno szczególnie na nogach. Ostanie kilka miesięcy były dla mnie bardzo stresujące. Miewam również czasami stany lękowe i depresyjne. Co może być przyczyną tych objawów. Głównie chodzi mi o tycie. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Długotrwały stres wiąże się zawsze z zaburzeniami w układzie hormonalnym. Od tego zaczęłabym diagnostykę i zbadała poziom różnych hormonów. Pisze Pani o TSH, a czy były robione również badania fT3 i fT4? Często samo TSH nic nam nie mówi. Przede wszystkim proszę wybrać się do dobrego endokrynologa, który skieruje Panią na kompleksowe badania hormonalne.

Proszę poczytać o insulinooporności. Jest bardzo częstą przyczyną problemów jakie pani opisuje, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. W celu diagnostyki wykonuje się badanie krzywej cukrowej, ale najlepiej jeżeli skieruje na nie lekarz…
W przypadku stanów lękowych i depresyjnych, skuteczna jest psychoterapia. Przy czym zalecam najpierw wykonanie diagnostyki w kierunku insulinooporności.

Pozdrawiam serdecznie.