Stany lękowe - jak się ich pozbyć?

Witam. Mam 31 lat. Miewam lęki i chyba fobię. Z 3 lata temu przestałem jeździć autobusem, po tym jak myślałem, że zwymiotuję. Jeżdzę ogólnie samochodem. Wydaje mi się, że wyobraziłem sobie wiele lęków. Ogólnie unikam pomieszczeń, gdzie jest sporo ludzi. Od lęków robi mi się nie dobrze. Nie chodzę do kościoła, a jak już idę, to siedzę w ostatniej ławce. Obecnie nie pracuję i też jest problem z poznaniem nowych ludzi i pracy danej sytuacji. Nawet ostatnio jedząc z rodziną zrobiło mi się niedobrze . Nie wiem czemu. Leczę się u neurologa, biorę leki od 3 miesięcy. Jest trochę lepiej, ale wiem, że coś blokuje moją psychikę, stąd te lęki. Chciałbym się wreszcie ożenić, ale też będzie problem, bo wszyscy będą na mnie patrzeć. Proszę coś doradzić. Od nerwów mam mdłości i nic więcej. Email arus242@op.pl.

Witam!

Leczy się Pan u neurologa, jednak nie napisał Pan, na jakie schorzenie. Opisane przez Pana dolegliwości wskazują na zaburzenia lękowe, które może zdiagnozować i dobrać dla Pana odpowiednie leczenie wyłącznie lekarz psychiatra. Dlatego warto, żeby wybrał się Pan na konsultację psychiatryczną. Lekarz tej specjalizacji będzie mógł także określić, jakiego rodzaju są to zaburzenia, czy np. jest to fobia, którą Pan podejrzewa. Oprócz przyjmowania leków, w zaburzeniach lękowych bardzo ważna jest psychoterapia, która pozwala dotrzeć do przyczyny lęków i pomóc w rozwiązaniu problemów, które leżą u podłoża zaburzeń. Lęk jest wynikiem problemów oraz konfliktów w psychice i same leki mogą nie rozwiązać trwale trudności, z jakimi się Pan obecnie zmaga. Dlatego polecam również rozpoczęcie spotkań z psychologiem/psychoterapeutą. Dobrym uzupełnieniem leczenia psychiatrycznego i psychoterapii jest uczestnictwo w zajęciach relaksacyjnych i wizualnych, które wpływają na zwiększenie kontroli własnych odruchów i pomagają w zmniejszeniu odczuwania lęków. Więcej informacji może Pan znaleźć w artykułach:
http://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica
http://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne-w-leczeniu-nerwic
http://portal.abczdrowie.pl/wizualizacja-a-nerwica

Pozdrawiam