Stany lękowe nastolatki z rodziny patologicznej

Moja przyjaciółka ma bardzo trudną sytuacje rodzinną. Jej mama od wielu lat jest uzależniona od alkoholu, zawsze jakoś sobie radziła i choć bywało ciężko nigdy nie dawała tego po sobie poznać. Niestety od dłuższego czasu wydaje mi się że coś w niej pękło i nie potrafi już dłużej radzić sobie ze swoimi emocjami. Wpada w stany lękowe,wszytko wywołuje u niej stres, często całymi dniami siedzi w domu i nic nie robi - obawiam się że ma depresje. Co mogę zrobić by jej pomóc?

Witam. Ważne, że jesteś przy niej i ją wspierasz. Widać, że ona bardzo cierpi. Nie wiem czy przyjaciółka jest pełnoletnia czy nie? Można zgłosić problem dysfunkcji rodziny w Miejskim/Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i poprosić o pomoc, zgłosić ten fakt na policji (np. maltretowanie psychiczne czy fizyczne, jeśli istnieje). Poradny prawne i psychologiczne uzyska telefonując na Niebieską Linię. Zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego (NFZ) na psychoterapię, która jest skutecznym leczeniem depresji. Nie należy pozostawać w stanie bezradności, bo skutki mogą być zagrażające życiu. powodzenia