Stany lękowe po stosowaniu leków przeciw padaczce u dziecka

W lutym 8letnia moja córka zachorowała.Miała ataki w nocy, które nagrałam, które posłużyły później do diagnozy, dzięki nim i nieprawidłowemu zapisu eeg rozpoznano u córki padaczkę. Przepisano jej tegretol. Po miesiącu stosowania córka zaczęła mieć stany lękowe, boi się ludzi, wycofuje się. Czy to ma coś wspólnego z tegretolem?

Szanowna Pani,

Diagnoza epilepsji u Pani córki z pewnością jest dla wszystkich Państwa czymś z czym trzeba się nieustannie mierzyć - i co powoduje stres. To bardzo dobrze, że troszczy się Pani o córkę i postanowiła Pani zadać pytanie. Jeżeli chodzi o lek Tegretol i jego wpływ na stany lękowe najrozsądniej byłoby w tej sytuacji zasięgnąć porady lekarza specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży. Proszę również zwrócić uwagę, że lęk i wycofanie u Pani 8-letniej córki mogą być związane z innymi sprawami. Np. z sytuacją w szkole, relacją z rówieśnikami itp. Niezwykle ważne jest aby rozmawiać z córką i otoczyć ja wsparciem w przebiegu choroby na którą cierpi. Lęki mogą być też spowodowane tym jak córka spostrzega chorobę (padaczkę), co to dla niej oznacza, co myśli i czuje wobec siebie, jaka jest jej samoocena w związku z tym. Proszę pamiętać, że każda choroba somatyczna wywiera wpływ na psychikę człowieka, zwłaszcza u małego dziecka. Może warto jest także rozważyć konsultację wspólnie z córką u psychologa somatycznego, który pomógłby Państwu jak najlepiej zaadoptować się do choroby i jej leczenia.

Serdecznie pozdrawiam.