Stany lękowe, problemy ze snem, spadki nastroju i problemy z motywacją u syna a nierównowaga hormonalna

Syn 17 -18. wycięte jedno jądro, przyznał się że od 3 lat ma stany lękowe, problemy ze snem, ogromne spadki nastroju, problemy z motywacją. Nie myśli o dziewczynie, bo nie mógłby się kimś innym zająć ,jak tylko tym, co go męczy mówi, że aż czuje ból fizyczny.Proszę poradzić do jakiego specjalisty się zwrócić. Syn mówi o psychiatrze. Czy to nierównowaga hormonalna? Dziękuję

Witam,
Jestem za poprzedzeniem wizyty psychiatrycznej zbadaniem poziomu hormonów i zasięgnięciu opinii lekarza,który z jakiegoś powodu usunął jądro.Nie wiemy,co to znaczy dla syna,jak to wpływa na jego psychikę,więc,jeżeli jest fizycznie w porządku/choć radzę porządnie sprawdzić/,dalsze postępowanie powinien również zaproponować syn,w tym znaczeniu,żeby brać pod uwagę nie tylko opinię cudzą lecz wyrazić własne potrzeby,np.estetyczne i zasięgnąc opinii o zasadach zabiegów plastyczych,jeśli trzeba .
Pani może mu pomóc w rozmowie,oraz zachęcić do sprecyzowania swoich niepokojów a także dać zwrotną informację,czy Pani zdaniem stracił na atrakcyjności jako mężczyzna,zapytać,co słyszy od rówieśników,dziewcząt na swój temat itd.To ostatnie można powierzyć psychoterapeucie,najpierw w indywidualnej pracy a potem,być może w grupie.
Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

na początek proszę zwrócić się do lekarza psychiatry np. w PZP. Oprócz diagnozy problemu i ewentualnego zalecenia leczenia farmakologicznego, powinien skierować syna do lekarza endokrynologa na badania a także zalecić specjalistyczne leczenie psychoterapeutyczne. Może Pani także najpierw umówić syna do psychoterapeuty, który powinien skierować go do lekarza psychiatry oraz endokrynologa.

Pozdrawiam,
Kamila Stasik