Stany maniakalne i zaburzenia nastroju

Witam, mój przyjaciel ma poważny problem i nie wiem jak mu pomóc. Rok temu poznał dziewczynę i niedługo potem ona zerwała z nim kontakt z powodu jego natrętności , naciskania na związek, obsesyjnym mówieniu o swoich uczuciach itd. Od tamtej pory ma stany maniakalne(wieczorem depresja, z rana przesadny optymizm) , stara się ją odzyskać. Wysłał jej list, w którym napisał jak bardzo tęskni.Ostatnio też zaczął się samookaleczać i nie chce iść do specjalisty.Nie wiem co robić,proszę o pomoc.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Metody leczenia depresji

Depresja to obecnie choroba cywilizacyjna. Potrzebne są więc skuteczne metody leczenia. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia, jakie są sposoby leczenia depresji.

Objawy które Pani opisuje mogą świadczyć o zaburzeniach i stanie chorobowym. W grę wchodzą również samookaleczenia, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Dlatego bardzo istotne jest by kolega zgłosił się do specjalisty- psychologa/psychiatry. Obawiam się, że sam sobie w tej sytuacji nie poradzi.
Jeżeli macie ze sobą bliską relację, to proszę spróbować z nim szczerze porozmawiać i skłonić do wizyty u lekarza, może też Pani zaproponować że pójdzie z nim, jako wsparcie.

Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam Panią. Napisała Pani o wydarzeniach z życia osobistego Pani przyjaciela, który być może ma związek z objawami, które się u niego ostatnio pojawiają. To możliwe, że bardzo poważne doświadczenia w życiu mogą powodować gwałtowne zmiany w nastroju. Proszę jednak pamiętać, że diagnoza należy do lekarza specjalisty. Sprawa jest tym poważniejsza, że napisała Pani o samookaleczeniach (w tym kontekście trzeba brać pod uwagę zagrożenie zdrowia i/lub życia). Jeśli zdrowie i życie Pani przyjaciela może być zagrożone to jego zgoda na interwencję lekarską nie jest potrzebna. Proszę o tym pamiętać. Myślę też o Pani. To duże obciążenie próbować pomóc przyjacielowi, który jest w takim stanie. Może ma Pani wokół siebie (i przyjaciela) osoby dla których jego los jest ważny. To uchroni Panią przed zbyt dużymi kosztami osobistymi. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

0

Dzień dobry, uważam że powinna pani wspierać przyjaciela i w miarę możliwości namawiać na wizytę u specjalisty - lekarza psychiatry oraz psychologa-psychoterapeuty. Jedynie specjalista podczas bezpośredniego kontaktu może postawić diagnozę i zalecić dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

0

Witam. Rozumiem, że przykro Pani patrzyć, jak cierpi przyjaciel i pragnie Pani mu pomóc w jak najlepszy sposób. Należy z nim otwarcie porozmawiać o tym, co dzieje się obecnie w jego życiu. Objawy, które Pani opisuje, jak również samookaleczenia mogą wskazywać na duże trudności, które bywają niebezpieczne. Podkeślając chęć troski o przyjaciela trzeba mu zaproponować wizytę u psychoterapeuty. Warto, by była to osoba z dużym doświadczeniem. Niech zgłosi się początkowo tylko na konsultację. Może się okazać, że potrzebne będzie wsparcie lekarza psychiatry, ale wówczas psycholog o tym poinformuje. Wizyty u psychoterapeuty miałyby pomóc nie tylko w likwidacji lub zmniejszeniu nasilenia dokuczliwych objawów tj. podwyższony lub obniżony nastrój, ale również dzięki nim kolega będzie mógł zrozumieć, jak funkcjonuje w bliskich relacjach. Wiedza taka może również wyjaśnić dlaczego ta dziewczyna nie chciała z nim być. Psychoterapia jest metodą rozumienia naszego funkcjonowania oraz wprowadzania w nim porządanych zmian. Dzięki niej mamy okazję do dokonywania zmian w życiu, które pozwalają również na budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty