Stany zwyrodnieniowe w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

Witam Czy stany zwyrodnieniowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa, typu uszkodzenie dysków, krążków miedzy dyskowych, uciski na zakończenia nerwowe, itp, mogą powodować zwyrodnienia stawu skokowego a zwłaszcza powodować koślawienie palucha i deformować kości stawu skokowego ? Po badaniu skanerem (około rok temu) wykryto uszkodzenie krążka z prawej strony i ucisk na nerw na odcinku L4-L5. Od kilku lat obserwuję pogłębiający się haluks lewej stopy. Czy może mieć to związek. Problem z plecami od 5 lat

Choroby kręgosłupa nie powodują haluksów.
Natomiast nieprawidłowa postawa, przyjmowanie tzw "odciążających pozycji" może wpływać na powstawanie zmian zwyrodnieniowych w innych stawach.