Staphylococcus aureus i stosowanie antybiotyku

Wymaz z gardła: Staphylococcus aureus. Antybiotyk: metycylina-wrażliwy,penicylina-oporny, erytromycyna -wrażliwy, klindamycyna-wrażliwy.Przeczytałem w sieci że metycyliny się nie stosuje już.Zostaje ta erytromycyna, i gdzieniegdzie piszą że jest reprezentatwyna dla klarytromycyny,ale na kartce z sanepidu nie mam takiej informacji. Czy sanepid z mojej miejscowości po prostu takiej informacji nie daje, czy może bakteria jest wrażliwa tylko na erytromycyne, a już nie na klarytromycyne?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jak wynika z załączonego badania oporność na klarytromycynę nie została zbadana. Jednak antybiotyki erytromycyna i klarytromycyna należą do tej samej grupy antybiotyków, przy czym klarytromycyna należy do tzw. nowych makrolidów i ma szersze spektrum działania. Zaleca się w przypadku szczepów wrażliwych na erytromycynę wybrać właśnie ten antybiotyk.