Staramy się o dziecko i nic

Witam.
Mam 21 lat i od dość dawna staram się z partnerem o dziecko. Niestety nie udało się i przerwaliśmy starania na pół roku. Teraz jednak od 2 miesięcy nadal kochamy się bez zabezpieczenia i pragniemy dziecka. Ale w lutym się niestety nie udało...Teraz jest kwiecień, współżyłam z narzeczonym dwa razy, oczywiście bez zabezpieczenia kończąc we mnie.

Ostatnią miesiączkę miałam nieregularną, a więc 30 stycznia do 4 lutego. Następna była 19 marca do 24 marca. Następna zapowiada się 21 kwietnia.
Kiedy wypadają mi dni płodne?
Pozdrawiam Monika

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Zarówno starając się o dziecko, jak i odkładając decyzję o prokreacji, bardzo ważne jest, by umieć rozpoznawać własną płodność. Zapraszam do lektury mojej odpowiedzi na tpytanie dotyczące obserwacji dni płodnych: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.
Przy nieregularnych miesiączkach, sprawa jest jednak utrudniona. Wtedy najlepiej opierać się na obserwacji charakteru i ilości śluzu szyjkowego. Myślę, że powinna Pani udać się jednak w sprawie swoich nieregularnych cykli do ginekologa. Ten zleci odpowiednie badania hormonalne, które pozwolą ustalić przyczynę zaburzeń i wdrożyć leczenie. Zaburzenia hormonalne powodują zmniejszenie płodności, tak więc dopóki Pani cykle nie staną się regularne, doprowadzenie do zapłodnienia ma prawo być trudniejsze.
Pozdrawiam serdecznie!