Starania o ciążę a PCOS i nadwaga

co zrobic zeby zajac w ciaze przy pco i nadwadze?mam juz 29 lat,w zeszlym roku stwierdzono pcodo jakiego roku zycia moge sie starac o dziecko?choruje tez na zaburzenia lekowe z napadami leku i uogolnione,terapie nie pomagaja

Mgr Anna Kaczanowska

Nadwaga/otyłość negatywnie wpływa na płodność kobiet. Tkanka tłuszczowa to nie tylko defekt figury ale działająca bez przerwy fabryka- wpływa min. na wydzielanie i działanie hormonów. Aż 80% kobiet ze zdiagnozowanym PCOS to pacjentki z nadwagą!Normalizacja cyklu i owulacji może nastąpić już przy obniżeniu masy ciała o 5%. Aby zwiększyć szanse za poczęcie dziecka oprócz opieki ginekologicznej powinna Pani zacząć stosować dietę nisko kaloryczną z ograniczeniem tłuszczy nasyconych, trans, cukrów prostych. Należy zadbać o regularną aktywność fizyczną( min.30 min 3 razy w tygodniu, np: szybki marsz, jazda na rowerze, pływanie). Powinna Pani zjadać 4-5 posiłków w ciągu dnia- ostatni 3 godziny przed snem- zadbajmy o to by przerwy między posiłkami nie były zbyt długie, zaleca się spożywanie posiłków co 2,5-3 godz. Z menu na stałe wykreślić sery topione, jasne pieczywo, fast food, cukier i słodycze, potrawy smażone, panierowane, napoje słodzone. Wprowadzić 2-3 owoce dziennie, warzywa do wszystkich posiłków, bazować na tłuszczach roślinnychy- oliwa/oleje około 2 łyżeczek dziennie, małe porcje miękkich margaryn, orzechów, pestek dyni, nasion słonecznika. Eliminować podroby, tłuste mięsa , skóry. Ryby- nie smażone! jadać 2-3 razy w tygodniu( porcja to 100-150g) zapewnią dowóz niezbędnych nienasyconych tłuszczy z rodziny omega-3.

Witam, jesli jest Pani zdecydowana na posiadanie dziecka nie ma na co czekać. Oczywiście dieta, schudnięcie może pomóc ale gwarancji nie daje. połączenie jednak diety z wizytą u ginekologa, który oznaczy Pani poziom hormonów i na jej podstawie zastouje stymulację jajników powinno przełamać problem jaki tworzą policystyczne jajniki. Pani nie ma limitu czasowego, choc statystyki okreslają, że do 35 roku życia kobiety, wszelkie procesy reprodukcyjne zachodzą łatwiej, pozdrawiam