Starania o dziecko a pogłębiające się stany depresyjne

Witam! Mam pytanie dotyczące starania o dziecko podczas depresji. W zeszłym roku w Kwietniu 2013 (7 miesięcy po narodzinach córeczki) dopadła mnie nerwica lękowa. Psychiatra przepisał mi lek Paxtin który przyjmowałem do grudnia 2013 (czyli około 9 miesięcy) po czym sam odstawiłem bo stwierdziłem że jestem już zdrowy.Jednak mój stan z dnia na dzień robi się coraz gorszy i planuję powrócić do leków.Czy staranie o dziecko w moim stanie depresyjnym przed powrotem do antydepresantów jest bezpieczne?

Witam. Przyznam, że mam kłopot ze zrozumieniem pytania, które Pan postawił. Nie wiem czego Pan się obawia? W jaki sposób starania się o dziecko miałby być dla Pana niebezpieczne? Mam wrażenie, że powiązał Pan urodziny córeczki ze swoimi objawami i Pana intuicja może być trafna. Zdarza się, że wejście w rolę ojca wywołuje dekompensację neurotyczną. Zachęcam do wznowienia leczenia, ale proszę przy tym pamiętać o dwóch sprawach:
1. Wszelkie decyzje dotyczące farmakoterapii warto omawiać z lekarzem.
2. Leczeniem pierwszego wyboru przy zaburzeniach depresyjno-lękowych powinna być psychoterapia.
Pozdrawiam

Zarówno leki jak i nastawienie psychiczne mogą mieć wpływ na potencję. Decyzji o odstawieniu leków nie powinno się podejmować samodzielnie zwłaszcza, że niekiedy skutki uboczne gwałtownego odstawienia mogą być trudne. Proszę skonsultować z lekarzem, czy leki nie obniżają potencji oraz w razie wątpliwości przeprowadzić kompleksowe badania w centrach zajmujących się bezpłodnością. Jeżeli lekarze wykluczą u Państwa wszelkie choroby natury biologicznej i następstw brania leków, wówczas można rozważać psychoterapię.