Starania o dziecko a poziom TSH, FT3 i FT4

Witam, mam 31 lat. Zrobiłam pierwsze badanie TSH -6,06; powtórzyłam badanie za 2 tyg i wyszło TSH -8,08 oraz FT3 3,75 i FT4 1,07. Morfologia i OB w normie. Staramy się z mężem o dziecko, na razie bez efektów. Proszę o interpretacje wyników. Boje się że to może być coś poważnego. W naszej rodzinie nikt nie chorował na tarczyce.

Dzień dobry,

Wyniki badań wskazują na subkliniczną niedoczynność tarczycy. Ma Pani tkankowy niedobór hormonów tarczycy, co wymaga podania L-tyroksyny. U kobiet, które planują ciążę zaleca się, by TSH było poniżej wartości 2,5. Z pewnością wówczas łatwiej będzie osiągnąć zamierzony przez Państwa efekt, w postaci poczęcia upragnionego dziecka. Warto również oznaczyć sobie przeciwciała antyTPO i aTG.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz