Starania o dziecko - czy nie jest za późno?

Rodziłam 2 w wieku 20, 21 lat. Potem 28, ostatni poród 37 lat były blizniaki. Jeden został, bo z powodu niedopatrzenia przez lekarzy poród rozpoczął się w 26 tygodniu. Dziewczynka żyje, ale powikłania porodowe sprawiły, że jest niepełnosprawna. Potem po 2 latach poroniłam. W 13 tygodniu ciąży. Jestem zrozpaczona. Nie jestem już z mężem tego dziecka niepełnosprawnego. Poznałam człowieka, który zajął się moim dzieckiem niepełnosprawnym i mną jak tata i mąż. ODCZUWAM PRAGNIENIE BYCIA W CIĄŻY. TO JEST NIEZROZUMIAŁE UCZUCIE, BO RODZIŁAM, ALE ROK JAK JESTEM Z PARTNEREM MAM TAKĄ OGROMNĄ POTRZEBĘ. ALE NIC NIE WYCHODZI. JUŻ OSTATNIO PRZEŻYŁAM TAKI KRYZYS, BO JUŻ MYŚLAŁAM, ŻE TAK, A TU NIC. STRASZNIE TO PRZEŻYŁAM. OKRESY MAM RÓŻNE, ALE OD 21 DO 30 DNI CYKLU. MÓJ PARTNER MA SYNA, WIĘC JEST PŁODNY. PROSZĘ POMÓŻCIE.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W Pani wieku poczęcie i donoszenie ciąży bywa możliwe. Może Pani jednak wchodzić już w okres okołomenopauzalny, na co wskazują nieregularne miesiączki. Aby sprawdzić rezerwę jajnikową, dobrze byłoby wykonać badanie poziomu FSH. Jego stężenie powyżej 30 mIU/ml wskazywałoby, że niestety nie będzie Pani już pisane zostać mamą.

Musi Pani wiedzieć, że nawet przy w pełni zachowanej płodności, w późniejszym okresie życia kobiety znaczące jest ryzyko poronienia lub urodzenia dziecka z wadą genetyczną, np. zespołem Downa (np. w wieku 45 lat wynosi ono 1:28). Ponadto większe są szanse wystąpienia powikłań ciąży, jak zaśniad groniasty, nadciśnienie indukowane ciążą czy cukrzyca. Z drugiej strony, starsze kobiety są często lepiej przygotowane emocjonalnie do roli matki, dzięki bogatemu doświadczeniu mają dojrzalsze podejście do wychowania dziecka.

Jeśli są Państwo zdecydowani, że chcą Państwo począć nowe życie, powinna Pani omówić tę kwestię ze swoim lekarzem gnekologiem. Na podstawie dokładnego wywiadu oraz badań (w tym hormonalnych i USG), będzie on w stanie powiedzieć Pani, jakie są Państwa szanse.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!