Starania o dziecko: jakie badania wykonać?

Witam. Jakie badanie powinniśmy zrobić przed poczęciem dziecka? Chodzi mi o coś związanego z tym, aby dziecko urodziło się na zdrowe, beż żadnych wad lub też o coś takiego, aby wykluczyć tzw."więzy krwi". Jak nazywa się takie badanie i ile orientacyjnie może kosztować, ewentualnie gdzie można zrobić?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Jeśli chodzi o wykrywanie "więzów krwi" myślę, że może chodzić o badania genetyczne wykrywające pokrewieństwo. Można je przeprowadzić w pracowni genetycznej. Koszt to średnio 1000 zł.
Natomiast przed planowaną ciążą, warto jest zrobić podstawowe badania krwi-morfologię, poziom glukozy, także poziom TSH oraz oznaczyć swoją grupę krwi i czynnik Rh. Jeśli planujemy ciążę dużo wcześniej (pół roku) warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zakażeniu wątroby typu B, wyleczyć zęby. Najkrócej 3 miesiące przed ciążą powinno się zaszczepić się przeciwko różyczce, jeśli takie szczepienie nie było wcześniej wykonane oraz zacząć zażywać kwas foliowy 0,4 mg. Można także zbadać, czy przebyło się zakażenie toksoplazmozą i cytomegalowirusem.
Pozdrawiam!