Starania o dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Opiszę swój problem - mam 40 lat,przez ostatni rok przyjmowałam Midianę, teraz chcę odstawić tabletki i rozpocząć starania o dziecko. Chciałabym wiedzieć, czy mój wiek oraz pigułki nie osłabiły płodności. Dodam, że jestem zdrowa. W jakim czasie po odstawieniu powinnam się spodziewać owulacji i miesiączki? Czy w pierwszym cyklu po odstawieniu jest szansa na zajście w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Tabletki nie powinny wpłynąć na osłabienie płodności. Może Pani jednak zająć trochę czasu powrót do regularnych cykli i owulacji. Trudno jednoznacznie przewidzieć, jak długo to potrwa. Jak najbardziej, może się zdarzyć, że zajdzie Pani w ciążę już 4 tygodnie po odstawieniu tabletek, ale równie dobrze pierwsza owulacja może wystąpić dopiero po kilku miesiącach. W Pani wieku zajście w ciążę jest już nieco utrudnione, ze względu na sam wiek. Zwiększone jest też ryzyko poronienia, ponieważ częściej występują aberracje chromosomalne do niego doprowadzające. Za kilka lat wejdzie Pani w okres okołomenopauzalny, gdzie częstotliwość owulacji oraz szansa na zapłodnienie istotnie się zmniejszają. Brane do tej pory tabletki zakłócały naturalną równowagę hormonalną, przez co nie wiemy, czy weszła już Pani w ten okres, czy rezerwa jajnikowa - określenie potencjału rozrodczego kobiety, malejącego wraz z wiekiem - zbliża się do wyczerpania. Tak czy inaczej, nie ma Pani dużo czasu- trzeba niezwłocznie rozpocząć starania. Jeśli nie zajdzie Pani w ciążę przez pół roku regularnych starań, powinni Państwo zgłosić się do specjalisty zajmującego się niepłodnością, który pomoże znaleźć ewentualną przyczynę niepowodzeń i zaproponuje odpowiednie leczenie. Pozdrawiam serdecznie!