Staranie się o ciążę i wczesne wykonanie testów bHCG

Witam. Od dwóch miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Cykle mam bardzo nie regularne, ostatni trwał 37 dni. Ostatnia miesiączka 19.12.13 trwała 6 dni . Wiem, że powinnam poczekać z testami do dnia spodziewanej miesiączki, ale przyznam, że jestem bardzo nie cierpliwa i dziś wykonałam badanie Beta hcg. A o to mój wynik 22,03mIU/ml . Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu wyniku.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wynik jest pozytywny, wskazuje że doszło do zapłodnienia. Poziom beta hCG sugeruje bardzo wczesną ciążę. Dlatego też badanie sugeruję powtórzyć za kilka/kilkanaście dni aby sprawdzić czy poziom hormonu wzrasta. Proszę także udać się do ginekologa, jednak nie wcześniej niż 5-6 tygodni od terminu zapłodnienia. Wcześniej bowiem wykonywanie badania USG w celu potwierdzenia obecności zarodka może nie wyjść prawidłowo (wystarczy że ciąża będzie o kilka dni młodsza i zarodek może jeszcze nie być widoczny w obrazie ultrasonograficznym). Cierpliwość może oszczędzić Pani niepotrzebnych i nieuzasadnionych nerwów.