Starcie się górnych zębów jedynek

Szanowni Państwo, moje górne jedynki starły się do długości dwójek. Co może być przyczyną starcia górnych zębów? Czy górne piątki, które były położone dośrodkowo mogły przyspieszyć proces ścierania się zębów czy powodem była raczej zła dieta np. napoje gazowane, które mogły rozpuszczać szkliwo (jeśli to w ogóle jest możliwe)? W wieku 13 lat wszystko było OK. Oprócz tego dwójki często się odłamywały co widać na załączonym zdjęciu. Link: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/32b22707188f0c6c.html

Witaj,
Najprawdopodobniej przyczyną jest wada zgryzu i zęby ścierały się cały czas, tylko nie było to tak bardzo widoczne. Proponuje konsultację ortodontyczną, żeby ocenić czy położenie zębów można zmienić tak by się przestały ścierać. Dośrodkowe położenie piątek jak najbardziej może mieć znaczenie i wpływać na ścieranie- to również do korekty ortodontycznej. jeśli chodzi o wydłużenie jedynek to jest to możliwe, ale prawdopodobnie dopiero po leczeniu ortodontycznym. Wcześniejszy próby napraw mogą kończyć sie odłamaniem. Warto zasięgnąć opinii lekarza zajmującym się zaburzeniami narządu żucia - w Twoim przypadku oprócz wady może dochodzić czynnik stresowy lun nawyki prowadzące do ścierania zębów.
Życzę powodzenia Aleksandra Bąk