Starte zęby jedynki u 3-latki

Witam, mam 3-letnią córkę Olę i bardzo martwi mnie jej uzębienie . Otóż ma bardzo zgryzione (starte) jedynki na górze. Prawie do samych dziąseł. Chciałabym się dowiedzieć czy to normalne u takiego dziecka ,czy to jakaś choroba? Co może być tego przyczyną i co robić dalej?

Starte zęby przednie to objaw zgrzytania zębami - jest to zwykle konsekwencja zakwaszenia organizmu, które może mieć różnorodne tło - nietolerancja pokarmowa, pasożyty, grzybica, infekcja itd. Oprócz dokładnego zbadania i leczenia przyczyn bardzo korzystne jest otwarcie zgryzu - podwyższa się boczne zęby do tak zwanego zgryzu neuromuskularnego, który usuwa miejscowe mechaniczne czynniki prozapalne i powoduje relaksację mięśni twarzy i szyi.

Proszę o informacje czy tylko jedynki są starte czy inne zęby też. Nie ma możliwości starcia tylko jedynek aż do samych dziąseł w kontakcie ząb-ząb (chyba że występuje jakaś duża wada zgryzu) bez uszkodzenia sąsiednich zębów. Jeśli inne zęby są normalnej długości to szukałbym innej przyczyny np.: uszkodzenie ich mechaniczne na czymś co córka bierze do buzi.
A co do zgrzytania zębami to teorie z pasożytami i innymi stworami zostały dawno obalone, za najczęstszą i dominującą przyczynę bruksizmu podaje się STRES i emocje. Dzieci w tym i późniejszym wieku są bardzo labilne emocjonalnie a ich umiejętność radzenia sobie z emocjami jest bardzo słaba, dlatego też często zgrzytają zębami. Powinno się kontrolować je co jakiś czas u stomatologa, a przy bardzo drastycznych starciach wdrożyć leczenie

Nie jest to stan prawidłowy. Należy ustalić przyczynę starcia , spróbować ją usunąć i ewentualnie podjąć leczenie jedynek. Na pewno trzeba pokazać dziecko stomatologowi.
pozdrawiam

Witam. Jeśli starte są tylko jedynki należałoby obserwować córeczkę czy nie gryzie jakichś przedmiotów, lub czy zgrzyta zębami ( wtedy jednak starła by inne zęby też - chyba, że ma wadę zgryzu). Tak czy tak trzeba z dzieckiem pójść do dentysty. Pozdrawiam. Krystyna Pikała