Statystyczna przeżywalność chorych na raka zapalnego sutka

Jaka jest statystyczna przezywalnosc chorych na raka zapalnego sutka (stadium T4)?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Rak w stadium IV może oznaczać przerzuty do odległych narządów, ale również rozsiew wyłącznie do węzłów nadobojczykowych po tej samej stronie ciała co zaatakowana pierś. Leczenie raka w stadium IV z przerzutami wyłącznie do węzłów nadobojczykowych rozpoczyna się od zastosowania chemioterapii (dodatkową kurację tamoksifenem uzależnia się od występowania receptorów hormonalnych na powierzchni komórek nowotworowych). Pacjentki, u których chemioterapia doprowadziła do zmniejszenia guza i umożliwienia operacji, mają do wyboru: zmodyfikowaną mastektomię radykalną (z rekonstrukcją lub bez rekonstrukcji piersi) i usunięcie węzłów chłonnych pachowych, a następnie radioterapię klatki piersiowej, węzłów chłonnych nadobojczykowych i przymostkowych (w przypadku powiększenia tych ostatnich) lub lumpektomię z usunięciem węzłów chłonnych, a następnie radioterapię piersi i innych miejsc. Rokowanie jest zależne od wspomnianych na początku parameterów.