Stenoza aortalna i nadczynność tarczycy a ucisk w gardle, kołatanie serca i opuchnięte powieki

Moja mama lat 81 choruje od kilku lat na ciężką stenozę aortalną bezobjawową oraz na nadczynność tarczycy z guzkiem tarczycowym o średnicy 5 cm.Od 3 tygodni odczuwa ucisk u podstawy szyi,jednorazowo kołatanie serca ,lekkie spuchnięcie powieki,uczucie ucisku w żołądku.Wyniki TSh w normie 1,27 ,FT3 i FT4 również w normie.Czy powyższe objawy mogą świadczyc o zapaleniu tarczycy czy raczej związane są z chorobą serca?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, powyższe objawy mogą mieć związek z chorobą serca, jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną ucisku u podstawy szyi jest guz tarczycy, pomimo prawidłowych wyników badań hormonalnych powiększona tarczyca może fizycznie uciskać tchawicę i naczynia w obrębie szyi, powodując opisywane dolegliwości.