Stenoza kanału kręgowego a wskazania do operacji

stenoza kanału kręgowego. Wymiar AP kanału kręgowego wynosi: C4-C5- 9,2mm, C5-C6- 8mm, C6-C7-7mm, sygnał z rdzenia praidłowy.C4-C5 niewielkie uwypuklenie krążka i drobne osteofity na kr. trzonów. zmiany modeluja worek oponowy i uciskaja rdzeń. C5-C6. C6-C7 osteofity z tylno bocznych kr. trzonów oraz uwypuklone krążki modelują worek oponowy, uciskaja rdzen, zwężają zachyłki boczne oraz otwory międzykregowe. Czy operacja jest na tym etapie konieczna????? Czy stenoza kanału kręgowego to schorzenie, które faktycznie jest na tyle groźne dla zdrowia, że należy natychmiast podjąć operację czy może dałoby się spróbować rehabilitacji, antybiotykoterapii albo innych środków? Bardzo nie chciałbym teraz operacji, wolałbym spróbować za wszelką cenę leczenia stenozy kanału kręgowego innymi sposobami. Czy to możliwe? Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli specjalista opisując badanie zwrócił uwagę na modelowanie worka oponowego oraz ucisk na rdzeń a dodatkowo występują nieprzyjemne objawy bólowe czy też drętwienia operacja odbarczająca jest jak najbardziej wskazana.