Stężenie litu w surowicy krwi

Witam dlaczego trzeba badac stezenie litu w surowicy krwi, do czego to sie moze przyczynic,chodzi mi dokładnie o to do czego moze ten lit doprowadzic do jakich chorób?i dlaaczego az tak czesto trzeba te badania wykonywac?

Witam!
Stężenie litu oznacza się u Pacjentów przyjmujących lit (jest to lek stosowany w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych). Poziom litu należy regularnie oznaczać, tak żeby utrzymywać odpowiedni poziom leku w organizmie. Chodzi o to, żeby nie był ani za niski, ani za wysoki, tak żeby skuteczność leczenia była jak najlepsza. Jeśli Pacjent nie przyjmuje litu to nie ma potrzeby oznaczania jego poziomu.