Stolec raz na trzy dni u 10-tygodniowego dziecka

Moja córeczka jest w 10 tygodniu życia. Czy to normalne ze robi kupkę raz na 2-3 dni ? Kupka jest ciemno-zielona nie zawsze zwarta.karmię ją mlekiem prenan plus przepajam zagotowana woda z cukrem, i kilka razy na dZień troszkę pierś.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

 Sylwia Ogrodowczyk
Sylwia Ogrodowczyk

Droga Mamo!

kupka niemowlaka

Zapytaj lekarza

Lekarze abcZdrowie.pl odpowiadają na pytania.
Odpowiedź otrzymasz za darmo w ciągu jednego dnia.
Zielona kupka niemowlaka

Wielu świeżo upieczonych rodziców z ciekawością obserwuje zawartość pieluchy swojego dziecka i zastanawia się, czy kupa niemowlaka może wskazywać na ewentualne problemy z trawieniem lub stany chorobowe. Szczególnie dużo obaw wiąże się z zieloną kupką. Istnieje wiele różnych przyczyn zielonkawego zabarwienia stolca dziecka. W większości przypadków nie ma powodu do zmartwień, ale czasami zielony kał faktycznie nie jest dobrym znakiem.
Dlaczego kupa dziecka jest zielona?

Przyczyną zielonego zabarwienia stolca niemowlaka może być spożywanie mleka modyfikowanego wzbogaconego o żelazo. Dopóki dziecko wydaje się zadowolone i nie ma problemu z zaparciami, nie należy martwić się na zapas kolorem kału. Powodem zielonego odcienia stolca może być również żółtaczka. Niemowlęta zmagające się z tą chorobą mogą mieć ciemnozielone lub zielonkawe kupy. Ten objaw zwykle ustępuje samoistnie, gdy dziecko wraca do zdrowia.

Czasami źródło zielonych kup leży w nadwrażliwości na nabiał. Niektóre dzieci karmione piersią są bardzo wrażliwe na specyficzne produkty spożywcze w diecie mamy. Jeśli kupa dziecka jest zielona i pokryta śluzem, w kale pojawia się krew, dziecko często doświadcza ulewania i ma wysypkę skórną, może być nadwrażliwe na element jadłospisu swojej mamy. Najczęstszym alergenem pokarmowym wśród niemowląt są produkty mleczne. Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka alergię na nabiał, na pewien czas wyeliminuj ze swojej diety mleko oraz inne produkty mleczne. Pierwsze efekty diety eliminacyjnej możesz zauważyć po 1-2 tygodniach. Niekiedy potrzeba jednak kilku tygodni, by ustalić przyczynę występowania zielonych stolców u dziecka. Jeśli nie będziesz miała pewności odnośnie do alergii na mleko u dziecka, po kilku tygodniach bez nabiału wypij szklankę mleka. Jeżeli objawy u niemowlaka powrócą, wiele wskazuje na rolę mleka w niepożądanych symptomach u dziecka. W takiej sytuacji wskazane jest unikanie spożywania nabiału w okresie karmienia piersią.Oprócz odcienia stolca powodem do obaw rodziców bywa również częstotliwość wypróżniania się u niemowlaka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, należy spodziewać się dużej ilości kup, zwłaszcza na początku. Niektóre dzieci wydalają kał po każdym posiłku przez kilka pierwszych tygodni życia. Stolce są zazwyczaj luźne, stąd częste podejrzenie biegunki u niemowląt. Także dzieci karmione mlekiem modyfikowanym często wypróżniają się podczas pierwszych tygodni życia – można oczekiwać 4-5 kup dziennie. Gdy dziecko ma skończony miesiąc, częstotliwość wypróżniania może zacząć się zmniejszać. Niemowlęta karmione piersią załatwiają się zaledwie co kilka dni lub wręcz raz w tygodniu. Nie należy doszukiwać się w tym zaparć – są one rzadkim zjawiskiem u dzieci spożywających mleko matki. Jeżeli jednak okres pomiędzy poszczególnymi wypróżnieniami przekracza siedem dni, a dziecko wyraźnie cierpi, należy skontaktować się z lekarzem. Również dzieci karmione mlekiem modyfikowanym rzadziej wydalają stolec po pierwszym miesiącu życia. Większość z nich robi kupę raz dziennie. Powinna być ona miękka – jeśli jest twarda lub wyglądem przypomina śrut, dziecko może mieć zaparcie. Gdy niemowlak karmiony mlekiem modyfikowanym nie załatwia się przez więcej niż 2-3 dni, należy skonsultować się z pediatrą. I proszę odstawić ten cukier, zupełnie niepotrzebny!wręcz szkodliwy!
pozdrawiam

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty