Stopień zaawansowania i sposoby leczenia guza przełyku

Szanowny Panie doktorze! Jestem mężczyzną i mam 64 lata. W związku z wynikiem badań krwi w zakresie zawartości hemoglobiny na poziomie 10,8 g/dl i żelaza 29 ug/dl, skierowano mnie na badania do szpitala. Badania USG brzucha wykazały, że pacjent miał usunięty woreczek żółciowy. PŻW nieposzerzony, wątroba bez zmian ogniskowych, trzustka, śledziona, nerka lewa w normie, węzły chłonne okołoaortalne niepowiększone. W nerce prawej torbiel korowa 38 mm. RTG klatki piersiowej: sylwetka serca w normie miąższ płucny bez ognisk patologicznych, kąty i przepona wolne. EKG Lewogram Rytm zatokowy 74/min. Ciśnienie krwi RR 140/90 - 120/80 mmHg Tomografia komputerowa klatki piersiowej. Po podaniu środka kontrastowego w warstwach 2,5 mm stwierdzono niewielkie zmiany bliznowate w obu szczytach płucnych. Podobne zmiany z towarzyszącymi rozstrzeniami oskrzeli widać w segmencie 1 i 2 płuca prawego (po przebytym zapaleniu płuc w 1972 r.), a także w segmencie 6 płata dolnego płuca prawego. Niewielki niespecyficzny zapewne pozapalny guzek 3 mm w segmencie 9 prawym. W rzucie śródpiersia i wnęk płucnych nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych. Przełyk w odcinku piersiowym nieposzerzony z niewielkim nacieczeniem w końcowym fragmencie na około 13 mm przed rozworem przełykowym. Tomografia komputerowa brzucha. Badania TK jamy brzusznej przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego (warstwy 1,25/2,5/5/5 mm) po uprzednim zakontrastowaniu pętli jelitowych. Zmiana naciekowa w podprzeponowym fragmencie przełyku sięgająca w obszar wpustu żołądka oraz naciekająca jego okolice podwpustową zarówno od strony krzywizny mniejszej jak i większej na odległość około 30-40 mm. Wątroba nie powiększona. W jej okolicy podprzeponowej w segmencie VII widoczne jest ognisko o średnicy 14 mm podejrzane o meta. Niewielka torbiel o średnicy 7 mm w segmencie VI wątroby. Nie stwierdzono poszerzenia dróg żółciowych wewnątrz i zewnątrzwątrobowych. Trzustka , śledziona i nadnercza bez zmian. Torbiel 34 mm w nerce prawej. Wydzielanie moczu cieniującego przez obie nerki jest zachowane prawidłowo. Węzły chłonne niepowiększone. Układ kostny bez podejrzanych ognisk. Badania Gastroskopia: Prawidłowa opuszka i początkowy odcinek części zstępującej dwunastnicy. Odźwiernik drożny. Błona śluzowa całego żołądka nieco blada bez zmian ogniskowych. We wpuście w inwersji nieznacznie wpuklająca się zmiana guzowata. W przełyku od 39cm od siekaczy do wpustu obecny naciek zajmujący większą część obwodu. Pobrano wycinki. Poza tym b.z. Wniosek: guz przełyku. Po konsultacji z lekarzem Torakochirurgiem; Dgn: guz wpustu. Zalecono: 1. CT klatki piersiowej; 2. CT jamy brzusznej; 3. W badaniami wraz z rozpoznaniem histopatologicznym chory zgłosi się na Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej. Epikryza: 64-letni pacjent z przerostem gruczołu krokowego, po cholecystektomii, przyjęty w celu diagnostyki niedokrwistości, zgłasza zaburzenia połykania od kilku miesięcy. W wykonanej gastroskopii stwierdzono we wpuście w inwersji nieznacznie wpuklającą się zmianę guzowatą. W przełyku 39 cm od siekaczy do wpustu obecny naciek zajmujący większą część obwodu. Pobrano wycinki do badania hist.-pat. Wykonano TK klatki piersiowej i jamy brzusznej. Po otrzymaniu wyników badania histopatologicznego. Zgłosić się do poradni Torakochirurgicznej. Zalecenie lekarskie: Kontrola w POZ, Poradni torakochirurgicznej Rp; Cardura XL 1x4mg; IPP 2x20mg; Wyniki badań histopatologicznych nr 96725/12. SZJ.F 58, Rozpoznanie kliniczne: Guz przełyku. Wyniki badania: Mikroskopowo: 96725/12 – Adenocarcinoma G2, CK7/+++/, CK 20 /+ogniskowo/, CDX2/++/, Mucykarmin /+/, MUC 1 /+++/, MUC 2 /-/, MUC 5 /+++/, MIB 1 /+ ok. 80%/. Bloki: 1 CDX2, MUC 5 AC, Mucykarmin, MUC 1, MUC 2, MIB 1 (Ki-67), MUC 6, CK 7, CK 20. Prośba do Pana doktora - proszę o opinię specjalistyczną i odpowiedź na postawione pytania. 1. Czy można na podstawie dotychczasowych wyników badań określić stan zaatakowania przełyku i żołądka? 2. Jakie są rokowania? 3. Czy stan taki podlega operacji? 4. Czy jest możliwość ograniczenia postępowania w rozwoju guza np. chemioterapią? 5. W jakim stopniu zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem powikłań i komplikacji pooperacyjnych? 6. Na czym miałby taki zabieg operacyjny polegać? 7. Czy po operacji mogą wystąpić przerzuty? 7. Czy do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego będzie konieczne otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej? Łącze pozdrowienia dla całego Zespołu. Z poważaniem Andrzej P.

1. Czy można na podstawie dotychczasowych wyników badań określić stan zaatakowania przełyku i żołądka? - Zaawansowanie raka, bo jest to gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy, jest dość duże według badania gastroskopowego i TK. Jednak konkretna ocena zaawansowania może nastąpić dopiero po wyniku badania histopatologicznego całego materiału po wycięciu żołądka i części dolnej przełyku (ocena głębokości naciekania ściany, poza ścianę, zajęcia węzłów chłonnych - to jest najistotniejsze w ocenie zaawansowania). 2. Jakie są rokowania? - Wszystko zależy od tego czy uda się doszczętnie wyciąć raka i nie będzie przerzutów w węzłach chłonnych. 3. Czy stan taki podlega operacji? - Jedynie skutecznym i należytym sposobem leczenia takiego raka, o tej lokalizacji jest resekcja całego żołądka wraz z dolnym odcinkiem przełyku. 4. Czy jest możliwość ograniczenia postępowania w rozwoju guza np. chemioterapią? - Najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia jest leczenie operacyjne. Dopiero po wyniku badania histopatologicznego, pooperacyjnego będzie można lub nie będzie takiej potrzeby włączenia chemioterapii. 5. W jakim stopniu zabieg operacyjny jest obarczony ryzykiem powikłań i komplikacji pooperacyjnych? - To bardzo ciężki zabieg mogący w około 5-10% powikłać się np. rozejściem się zespolenia przełykowo-jelitowego z następowym zapaleniem śródpiersia. Takie zapalenie śródpiersia może w 30-40% zakończyć się zgonem. To podstawowe i najcięższe powikłanie. Czasami może zdarzyć się krwotok, zropienie rany pooperacyjnej, rozejście się (wytrzewienie) rany pooperacyjnej. Wszystko zależy w jakim stanie ogólnym i z jakimi schorzeniami dodatkowymi chory przystępuje do zabiegu. 6. Na czym miałby taki zabieg operacyjny polegać? - Zabieg polegałby na wycięciu całego żołądka wraz z dolnym odcinkiem przełyku (wycięcie całego raka z naciekiem) i zespoleniu przełyku z jelitem cienkim. 7. Czy po operacji mogą wystąpić przerzuty? - Niestety, ale takie sytuacje mogą się zdarzać. Dlatego dalszym leczeniem i kontrolą po operacji powinien zająć się onkolog (np. włączyć dodatkowo chemioterapię). 8./ Czy do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego będzie konieczne otwarcie jamy brzusznej i klatki piersiowej? - Myślę, z uwagi na wynik badania TK i gastroskopii, że powinien ten zabieg udać się wykonać tylko z dostępu brzusznego.