Stopniowe odstawianie Euthyroxu

Przez rok brałam Euthyrox 50 by zbić TSH z 2,8 do ok. 1,5-w związku ze staraniami o ciążę.Atpo Atg niskie, endokrynolog zaznaczyła że nie ma niedoczynności.TSH utrzymywało się na poziomie 1,3. Sporadycznie zdarzały się problemy z kołataniem serca, EKG dobre. Aktualnie TSH 2,6 i zalecenie zwiększenia dawki n50/75 co drugi dzień. Wystąpiły ogromne problemy z kołataniem serca,napięcie i słabo. Czy mogę stopniowo odstawić euthyrox? Czy wogóle zasadne było jego włączenie? W ciążę jeszcze nie zaszłam.

Dzień dobry,

Często praktykuje się stosowanie niedużych dawek L-tyroksyny u kobiet, które planują ciąże. Zaleca się, aby TSH wynosiło poniżej 2,5 (optymalnie 1-1,5) Jeli źle Pani toleruje zwiększenie dawki, to może Pani okresowo skorzystać z Propranololou - np. 10 mg w razie kołatania serca, po kilku dniach organizm powinien się przyzwyczaić do większej dawki Euthyroxu. Stopniowe odstawienie Euthyroxu może skutkować stopniowym wzrostem TSH, a zalec się jednak, aby TSH u kobiet planujących ciążę było < 2,5. Ostatecznie może Pani pozostać przy dotychczasowej dawce, lub stosować 2 dni 50ug, a trzeciego dnia 75 ug. Proszę pamiętać, że propranololu nie powinno się stosować w ciąży. Jeśli nie może Pani zajść w ciążę warto zastanowić się również nad innymi przyczynami. Czy sprawdzała sobie Pani inne hormony, czy partner badał jakość nasienia? Proszę pouczyć go, że nie powinien nosić telefonu komórkowego w kieszeni spodni - negatywnie wpływa na jakość nasienia. Zachęcam do lektury artykułu mojego współautorstwa, który ukazał się kilka lat temu w Służbie Zdrowia: http://www.sluzbazdrowia.com.pl/artykul.php?numer_wydania=3768&art=1

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz