Mężczyzna , 22 lata Witam, Urodziłem się z obiema stopami końsko-szpotawymi i przechodziłem operacje w pierwszych latach życia. Niestety od kilku lat pojawiają się problemy: dokucza mi płaskostopie podłużne i poprzeczne i zwłaszcza to ostatnie zdaje się pogarszać pomimo noszonych wkładek i aktywności fizycznej; problemy sprawiają też kolana. Byłem u dwóch ortopedów, ale nie uzyskałem żadnej pomocy. Bardzo chciałbym zasięgnąć opinii specjalisty ws. jakichkolwiek możliwości leczenia.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Płaskostopie – Płaskostopie (zwane potocznie platfusem) jest to deformacja stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia stopy. Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia tak się nie dzieje – dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i całą swoją powierzchnią przylega do podłoża.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: