Stosowanie Acard a palenie papierosów

Witam, mam 62 lata jestem mężczyzną palącym papierosy od ponad 30 lat. Słyszałem ze dobrze byloby brać acard aby zapobiec ewentualnym chorobom serca. Nie bylem u lekarza, kupiłem acard w aptece, chce zaczac go brac. Czy mogę bez zadnych problemów go brać jesli palę?

Aleksander Ropielewski

Mimo niskiego ryzyka stosowania acardu w Pana sytuacji zalecam kontkat z lekarzem, ponieważ na pewno wymaga Pan całościowej oceny stanu zdrowia i możliwe, że skuteczniejszej prewencji chorób układu krążenia.

Kwas salicylowy w prewencji pierwotnej nie wykazał znamiennie statystycznego wpływu na zmniejszenie chorób sercowo-naczyniowych. W prewencji wtórnej, a więc np. po zawale, udarze tak. Wracając do Pana przypadku branie acardu nie ma sensu. Większą korzyść odniesie rzucenie palenia i/lub zmianę trybu życia na zdrowsze.