Aclexa a spożywanie alkoholu

Witam serdecznie, mam trzydzieści jeden lat i w tej chwili jestem po połowicznej kuracji lekiem Aclexa - z uwagi na zawroty głowy i rozkojarzenie oraz konieczność prowadzenia pojazdu, z 10 tabletek przyjąłem 4 (200 gram, raz dziennie). W ulotce przeczytałem, że podczas brania leku obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Niedługo mam urodziny i planuje zorganizować małe spotkanie dla znajomych. Moje pytanie z tym związane - czy mogę wypić piwo podczas grillowania ze znajomymi. Co się może stać jeżeli wypiję to piwko? Jakie są opinie o leku Aclexa pod tym kątem? Czy ewentualnie mogę w tym dniu nie brać leku i zacząć przyjmowanie go znowu po imprezie, chciałbym normalnie żyć mimo tego że właśnie przeprowadzam kurację, móc się trochę odprężyć ze znajomymi. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę kierować się zaleceniami z ulotki, piwo to także alkohol. Dlatego niestety nie może Pan.

Magdalena Mroczek

Aclexa czyli celecoxib jest to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Lek stosuje się w leczeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Jest to lek z grupy NLPZ, działa jako selektywny inhibitor cyklooksygenazy-2 (COX-2). Hamuje on powstawanie prostacyklin na poziomie ogólnoustrojowym. Maksymalne stężenie we krwi lek osiąga po około 2-3 godzinach. Lek ten ma działanie wysoko wybiórcze i jest bardzo selektywny.

Aclexy nie wolno w żadnym razie spożywać łącznie z alkoholem. W czasie kuracji obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu. Dlatego przestrzegam Pana przed próbami picia nawet piwa i jednoczesnego stosowania leku. Piwo również zawiera alkohol, nawet jeśli w niewielkich ilościach. Nie należy też odstawiać leku, pić alkoholu, a potem przyjmować go ponownie. Po pierwsze lek może kumulować się w organizmie i pomimo tego, że pominęło się jedną lub dwie dawki, nadal znajdować się we krwi. Po drugie może to przyczynić się do nieskuteczności leczenia i terapii. Po takim dowolnym dawkowaniu nie wiadomo czy nieskuteczność terapii wynika z nieskuteczności leku czy raczej z dowolnego dawkowania. Dlatego radzę ze spożywaniem alkoholu poczekać do zakończenia kuracji.

Jeśli występują u Pana działania niepożądane proszę skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Lek przyjmuje się do momentu kiedy straty wynikające z nieskuteczności działań niepożądanych są mniejsze niż korzyści wynikające z przyjmowania leku. Dlatego jeśli działania niepożądane są bardzo dokuczliwe, być może najlepszym rozwiązaniem jest zmiana leku. O tym musi zdecydować jednak lekarz, który zapisał lek. Dlatego uważam, że powinien Pan się z nim jak najszybciej skontaktować. Dawki przy lekarz są ustalane na podstawie działań klinicznych. Lek przyjmowany nieregularnie nie wywiera działania terapeutycznego, a może dawać efekty niepożądane. Dlatego lek powinno się bezwzględnie przyjmować w dawkach zalecanych prze lekarza.