Stosowanie Aglan i Asertin jednocześnie

Czy mogę łączyć lek Aglan 15 (Meloxicamum) z Asertin(Sertalinum). Lekarz ogólny mi powiedział, że mogę łączyć te leki jednak chciałbym mieć pewność.

Lek. Tomasz Budlewski

wg farmideksu:
Możliwa interakcja pomiędzy substancjami Sertraline i Meloxicam.
Opis: Inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny zwiększają ryzyko nasilenia krwawień przewodu pokarmowego u pacjentów stosujących równocześnie leki z grupy niesteroidowych lekamów przeciwzapalnych (NLPZ) [1-6].
Środki ostrożności: Wskazane jest zachowanie ostrożności u pacjentów leczonych jednocześnie preparatami z grupy SSRI oraz niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Zaleca się wdrożenie leczenia alternatywnego z zastosowaniem paracetamolu bądź ibuprofenu, który posiada znacznie szerszy indeks bezpieczeństwa. Jeśli jednak podjęcie leczenia łączonego będzie pożądane wskazane jest zastosowanie preparatów osłaniających błonę śluzową żołądka (m.in. antagonistów receptorów H2, inhbitorów pompy protonowej). Należy zwrócić uwagę, że niesteroidowe leki przeciwzapalne są przeciwwskazane u osób starszych ze zdiagnozowaną chorobą wrzodową lub skłonnością do krwawień z przewodu pokarmowego [7].
Mechanizm interakcji: SSRI wpływają na pogorszenie agregacji płytek krwi poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, istotnego elementu procesu krzepnięcia [7].

Należy jednak to rozpatrywać indywidualnie, czasem korzysć ze stosowaniu obu leków jest większa niż ryzyko z tym związane, lub inaczej ich niestosowanie wiąże się z większym ryzykiem niż ryzyko interakcji. Nie wiem z jakiego powodu Pan przyjmuje leki, więc radzę jednak stosować się do zaleceń lekarza.