Stosowanie antybiotyku Doxycyclinum podczas zażywania antykoncepcji hormonalnej

Witam, Dzisiaj rano zaczęłam kurację antybiotykową Doxycyclinum TZF 100mg, do tego od ponad roku stosuję doustną antykoncepcję hormonalną Daylette. Wieczorem około godziny po zażyciu drugiej tabletki antybiotyku współżyłam z partnerem bez dodatkowych zabezpieczeń. Dopiero teraz uświadomiłam sobie, że antybiotyk może osłabić działanie stosowanej przeze mnie antykoncepcji. Co powinnam zrobić, aby mieć pewność że nie będę w ciąży?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W celu wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy po 14 dniach od stosunku. Istnieje też możliwość zastosowania antykoncepcji postkoitalnej do 72 h po stosunku. W tym celu proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa.