Stosowanie antydepresantów w ciąży

Witam,kobieta u której zdiagnozowano kiedyś depresje,po zajściu w ciążę odstawiła lek o nazwie fluanxol,czy może w 29 tygodniu brać jakieś antydepresanty.,,i czy to nie wpłynie na dziecko-jego rozwój,odczuwa niepokój i bezsenność,bardzo proszę o odpowiedź,gdyż ja jako ojciec pierwszego dziecka mam wątpliwości,szczególnie że jej siostra w czasie pierwszej ciąży 15 lat temu zaczęła brać antydepresanty,i zamieniła się po prostu w przysłowiowe "warzywo"proszę o pomoc

Dzień dobry,

Leczenie psychiatryczne w trakcie ciąży ZAWSZE należy omawiać z lekarzem prowadzącym, ponieważ to ona zna pacjentkę osobiście i jej historię leczenia.
Oczywiście istnieje ewentualne ryzyko uszkodzenia płodu, stąd warto rozważyć/poszukać innej "alternatywy" wobec farmakoterapii na okres ciąży - spotkań z psychologiem/grup wsparcia. Lekarz oczywiście może też włączyć/utrzymać farmakoterapię, jeżeli ich podanie jest konieczne.

Dzień Dobry Panu,

Z mojej strony zdecydowanie jestem "na nie".

Pomocne byłoby wprowadzenie umiarkowanej aktywności fizycznej, w formie spacerów, relaksacja, medytacja, nauka i praktykowanie oddechu - co byłoby pomocne przy porodzie.

Należałoby rozważyć podjęcie terapii.

Życzę panu i partnerce wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej