Stosowanie antykoncepcji podczas terapii izotretynoiną

Podczas leczenia trądziku pospolitego izotretynoiną doustną ponoć obowiązkowe jest branie leków antykoncepcyjnych i dotyczy to nawet osób nieaktywnych seksualnie. Moje pytanie brzmi właśnie, dlaczego osoby które nie mają zamiaru podjąć życia seksualnego powinny brać leki antykoncepcyjne?

Izotretinoina jest lekiem teratogennym , to znaczy,że może uszkadzać płód. W związku z tym, podczas kuracji jej preparatami pacjentka bezwzględnie nie może zajść w ciążę. Dlatego niezbędne jest stosowanie antykoncepcji, jeśli pacjentka chce w czasie kuracji uprawiać seks.