Stosowanie aparatu ortodontycznego w ciąży

Witam serdecznie, założyłam aparat orto. nieco przed ciążą. Po 2-gim przesunięciu łuku 4 zęby cechują się minimalna ruchliwoscia przy dotyku. Ponoc tak sie zdarza przy leczeniu orto, ruchliwosc zdaniem ortodonty jest w granicach normy, ale ja nie wiem czy on wie co robi. Nie mam paradontozy (pantogram). Czy w ciazy jest taka sytuacja niebezpieczna dla dziecka (23 tc.)? Czy powinnam usunąć aparat do rozwiązania? Pewnie nie będę już przesuwać łuków do porodu, ale ciekawi mnie co robić teraz.

Ciąża jest okresem, gdy organizm kobiety wydziela hormon elastynę, co może spowodować większą ruchomość zębów. Co więcej, pierwszym etapem przemieszczania zębów podczas leczenia ortodontycznego jest rozciąganie włókien zębodołowych utrzymujących ząb w wyrostku. Stąd możliwość przejściowej zwiększonej ruchomości zębów. Pozdrawiam

Lek. dent. Marcin Dolecki

ciąża to nie choroba - może Pani kontynuować leczenie - największym problemem jest Pani brak zaufania do lekarza - ale my jako naród już tak mamy, najlepiej jak by każdy leczył się sam
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk