Stosowanie Daraprim w ciąży przeciw toksoplazmozie

witam... musze brac DARAPRIM przy toksoplazmozie... czy te tabletki sa bezpieczne , czy dzidziusiowi moze cos sie stac przy braniu tych lekow?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Sytuacja ze stosowaniem tego leku w ciąży jest dość niejasna. Zgodnie z ulotką mówi się o tym iż nie należy stosować Daraprimu w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Najogólniej mówiąc należy przeciwstawić ewentualne skutki uboczne działania leku oraz wpływ toxoplazmozy na organizm kobiety oraz tym bardziej dziecka. W internecie pojawiają się także doniesienia iż nie ma przeciwwskazań do stosowania pirymetaminy w czasie ciąży z zastrzeżeniem iż ma być ona w zalecanych dawkach, należy jednak dbać o uzupełnianie kwasu foliowego w diecie leczonych ciężarnych. Tak czy inaczej decyzję o podjęciu leczenia niejako zrzuca się na lekarza. Reasumując mogę powiedzieć iż nie jest to z pewnością lek bezpieczny pozbawiony efektów ubocznych.