Stosowanie diety i intensywny ruch na pływalni a waga w miejscu

Proszę o odpowiedz dlaczego pomimo stosowania diety i intensywnego ruchu na pływalni po 1 godzinę 3 razy w tygodniu moja waga nie spada.Na sniadanie jem 2 kromki chleba razowego, obiad, jogurt owoc i sałatka warzywna.Wazę 80kg a mierzę 171cm.Moze problem tkwi w zbyt niskokalorycznej diecie?ale jak jadłam dodatkowo 1 grahamkę to waga rosła.Czy mogę stosowac zioła tybetanskie na schudniecie czy to kolejny chwyt marketingowy?

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło

Aby organizm mógł nastawić się na 'spalanie' musi być odpowiednio ustawiony metabolizm
Na głodowych porcjach z pewnością nie można schudnąć.
W diecie prawidłowo zbilansowanej nie powinno niczego zabraknąć. Jeśli dieta będzie niedoborowa to organizm zamiast spalać to wszystko będzie odkładał.
Warto poprosić o konsultacje u rozsądnego dietetyka, który nauczy Panią jak prawidłowo i samodzielnie planować posiłki.
Nie chodzi o gotowe jadłospisy - ale walor edukacyjny, bo tylko wówczas efekty pozostaną z Panią już po skończonej współpracy z dietetykiem.

Pozdrawiam
Asia Szmitka-Łuszczyk

Witam,

Rzeczywiście przyczyną może być dieta zbyt niskokaloryczna. Taka dieta spowalnia nasz metabolizm, organizm przechodzi na tryb oszczędny. Oprócz kaloryczności diety na spadek masy ciała ma wpływ skład diety i dobrze dobrane produkty. Warto zatem zasięgnąć porady dietetyka. W tym przypadku proponuję także zbadać poziom hormonów tarczycy, a także dobrym pomysłem jest badanie nutrigenetyczne, które precyzyjnie określi na jakiej diecie może Pani skutecznie schudnąć.

Pozdrawiam,
Roksana Jurczak

Witam Panią,

może Pani stosować zioła ale nie spodziewałabym się po nich sekularnych efektów. To raczej chwyt marketingowy. Nie zaszkodzą ale tez w dużej mierze nie pomogę. Przyczyn braku spadku wagi doszukiwałbym się raczej w diecie i to jak Pani pisze zbyt niskokalorycznej. Pani obiad jest bardzo mały. Wygląda raczej na przekąska.
Na początku powinna Pani obliczyć swoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne uwzględniające aktywność fizyczną. Jest to możliwe dzięki analizatorom lub kalkulatorom dostępnym w internecie. Wynik wskazuje na czynną przemianę materii. Powinna Pani dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Nie redukuje Pani swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odzywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk