Stosowanie Euthyroxu a wstrzykiwanie Tyrogen

Co to jestTyrogen,wstrzykiwany głęboko domięśniowo zamiast odstawienia Euthyroxu przed scyntygrafią diagnost.tarczycową, po co, w jakich przyp.pacjentów i jakie mogą być ewent.skutki uboczne?Co bezpieczniejsze:odstawienie Ethyroxu czy wstrzyknięcie Tyrogenu przed badaniem scyntygrafii?

Szanowna Pani,

Thyrogen (tyreotropina alfa) jest lekiem wskazanym i zarejstrowanym do stosowania u pacjentów z dobrze zróżnicowanym rakiem tarczycy, jak rónież po przebytej tyreoidektomii, poddawanych supresji hormonalnej (THST) przy oznaczaniu tyreoglobuliny (Tg) w surowicy krwi z obrazowaniem lub bez obrazowania, po podaniu radiojodu w celu ablacji pozostałości tkanki tarczycy. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane po podaniu Thyrogenu to nudności i ból głowy, występujące odpowiednio u około 12% i 7% pacjentów. U pacjentów, którym pozostawiono część lub cały gruczoł tarczowy, po podaniu produktu leczniczego Thyrogen obserwowano w badaniach bardzo rzadkie przypadki nadczynności tarczycy lub migotania
przedsionków. Bardzo proszę dokładnie przedyskutować ze swoim lekarzem konieczność zastosowania tego leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz