Stosowanie Eutyroxu a ciąża

lekarz zlecil mi tsh ft3, ft4 i antytpo. wyszły w normie lekko antytpo podwyż.ok. 50 . mimo to lekarz dał mi eutyrox 25n , łykałam go, wyniki cały czas takie same. czy była zasadność podawania go?. teraz jestem w ciąży, badam tsh (1.52) czy lek muszę brać?zapominam żeby go w ogole wziąć alemoje wyniki są dobre.to nieodpowiedzialne ale gin odsyłał mnie do endo mowil, a mnie ostatnio się nie przelewa a wizyta to 160 zł. czy rzeczywiście można sobie w mojej sytuacji podarować branie tego Eutyroxu?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Proszę stosować się do zaleceń lekarza i stosować Euthyrox 25ug. Mimo iż TSH jest prawidłowe, nie jest to znak do odstawienia leku (to właśnie Euthyrox koryguje poziom TSH w organizmie). Poza tym z uwagi na podwyższone miano anty-TPO, a tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia w niedalekiej przyszłości autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy lek powinien być przyjmowany cały czas. Proszę kontrolować poziom TSH w czasie trwania ciąży (powinno być ono oznaczane przy każdej morfologii i badaniu ogólnym moczu wykonywanym przed każdą kontrolną wizytą w ciąży). Przy aktualnych wynikach konsultacja endokrynologiczna nie jest bezwzględnie wskazana, jednak bezpośrednio przed lub po porodzie należy ponownie oznaczyć miano przeciwciał anty-TPO. Jeśli ich miano wzrośnie - zdecydowanie wtedy należy udać się do endokrynologa.