Stosowanie jodu i glutenu przy Hashimoto

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak to jest z tym jodem i glutenem przy Hashimoto. Leczę się już 18 lat, przyjmuję codziennie dawkę 175 m Euthyroxu, moje tarczyca nie pracuje w ogóle. Jeść ryby, jeździć nad morze czy nie? Czy eliminacja glutenu z diety faktycznie może przyczynić się do całkowitego wyzdrowienia z tej choroby tarczycy?

Witam,
choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy prowadzące do destrukcji narządu i konieczności podawania hormonów tarczycy. Leczenie wymaga stałego przyjmania np. Euthyroxu, kontroli TSH i fT4. inne metody leczenia w tym dieta bezglutenowa obecnie nie są zalecano w tym schorzeniu. Jedynie przy współistnieniu celiakii (tą chorobe leczy się dietą bezglutenową) z ch. Hahsimoto wskazana jest dieta bezglutenowa. należy zaznaczyć, że obie choroby są z grupy schorzeń autoimmunologicznych i częściej wystepują razem. W przypadku pacjentów z ch. Hashimoto i cukrzycą ale typu 1 (tylko leczoną insuliną) powinno się wykonac oznaczenie przeciwciałw kierunku celikaki (p/ciała p/endomysium mięsni gładkich i p/ciała przeciw transglutaminazie tkankowej). Całkowita eliminacja glutenu z diety w świetle obecnej wiedzy nie daje wyzdrowienia z choroby Hashimoto

pozdrawiam
Marcin Rutkowski

Czy można się wyleczyć dietą bezglutenową z Hashimoto - tego nie wiem, ale wiem, że eliminacja glutenu pomaga w walce z tą chorobą. Nie zawsze trzeba eliminować gluten całkowicie - czasami wystarcza eliminacja jedynie pszenicy. Co do jodu - spokojnie można jeść ryby i jeździć nad morze. Ryby są wręcz wskazane (oczywiście te dobrej jakości) jako źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 - kwasy te zmniejszają stany zapalne i są ważnym czynnikiem zwiększającym naturalnie odporność organizmu.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia