Stosowanie kilku suplementów diety jednocześnie

Witam, Chciałam zapytać o interakcję suplementów, a dokładniej to witamin. Aktualnie chciałabym przyjmować magnez, witamine A D, cynk, wapno i tran z dorsza. Magnez od jakiegoś czasu biorę ze względu na skurcze w nogach, cynk na cerę i paznokcie, witaminę A D w tym samym celu, wapno ze względu na polecenie psychologa, a tran z dorsza w związku z bardzo niską odpornością organizmu. Czy te wszystkie witaminy można łączyć razem? Czy można przyjmować w tym samym czasie?

Teoretycznie można łączyć różne suplementy diety o ile nie powoduje to znaczącego przekroczenia zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze. Problemem jest jednak np. spożywanie na raz oleju rybiego (tranu) będącego dobrym źródłem witaminy D oraz dodatkowych suplementów z tym składnikiem. Magnez najlepiej przyjmować z witaminą B6, gdyż wtedy jest zdecydowanie efektywniej wykorzystywana przez organizm. Natomiast spożycie witaminy A u większości osób o umiarkowanie prawidłowej diecie nie jest potrzebne, gdyż jest ona dostarczana (w formie prekursorów) z wieloma produktami spożywczymi i nie notuje się jej niedoborów. Proszę także pamiętać, że suplementy diety są dodatkiem zalecanym do stosowania w okresie zwiększonego narażenia na niedobory, a nie pomysłem zastępującym urozmaiconą dietę. Zatem o ile stosowanie suplementów wspierających odporność w okresie infekcji lub składników na cerę i paznokcie w okresie ich osłabienia jest uzasadnione - o tyle stosowanie takich preparatów w trybie ciągłym nie jest zalecanym postępowaniem.