Stosowanie kosmetyków podczas karmienia piersią

Czy mozna uzywac w czasie karmienia piersia kosmetykow z retinolem,kwasem salicylowym,kofeina ,z alkoholem?Czy istnieja te same zakazy jak w ciazy?Mieszkam w Uk i nie mogeznalezc nic dobrego a moja skora jest zmeczona mam wypryski i przebarwienia i zmarszczki?Czy preparaty przeciwzmarszczkowe i przeciw starzeniu sa bezpieczne?Czy jakies produkty warte polecenia?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wpływ większości kosmetyków na kobietę karmiącą piersią i jej dziecko nigdy nie został przebadany. Dlatego też zaleca się unikanie kosmetyków zawierających potencjalnie niebezpieczne substancje i generalnie ich ograniczenie do minimum do czasu zakończenia okresu karmienia piersią.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W ciąży odradzałbym stosowania tego typu kosmetyków. W tym czasie dla pielęgnacji skóry warto używać odżywiających i dobrze oczyszczających produktów.

Spokojnie może Pani zastosować peeling enzymatyczny, peeling migdałowy . Na przebarwienia można zastosować po okresie letnim peelingi medyczne. Jak najbardziej można stosować delikatne kremy przeciwzmarszczkowe. Retinolu lepiej jest unikać w tym okresie, ponieważ może Pani swoją i dziecka skórę podrażnić.