Stosowanie leków na depresję a spożywanie alkoholu

Dzien Dobry! Zażywam tabletki na depresje! Często zdarza mi sie ze wieczorami po pracy wypije lampkę lub dwie wina! Popijam rownież tabletkę winem! Jakie skutki uboczne moze spowodować mieszanka alkoholu z tabletkami? Dziekuje!

Szanowna Pani, skutki uboczne mogą być przeróżne (np. wzrost senności, ospałość lub przeciwnie pobudzenie, nerwowość, uszkodzenie wątroby, wzrost ciśnienia krwi) i ciężko je przewidzieć gdyż to zależy od konkretnego organizmu w jaki sposób reaguje na alkohol, procesów metabolicznych, dawki alkoholu i wielu innych czynników. Odradzałabym taką praktykę. Jeśli uczestniczy Pani w psychoterapii proszę porozmawiać o tym z terapeutą. Pani postępowanie jest bardzo ryzykowne, może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Zatem warto byłoby jak najszybciej je zakończyć. Pozdrawiam, Monika Wysota

Dzień dobry!

Popijanie leków alkoholem (pomijając możliwe interakcje - a o takich informacje znajdzie Pani na ulotce swojego leku oraz u swojego lekarza psychiatry) jest poważnym sygnałem picia ryzykownego lub nadużywania alkoholu. Warto zastanowić się, czy ten problem Pani dotyczy, jaką rolę alkohol spełnia w Pani życiu. Obok farmakoterapii, drugim filarem leczenia depresji jest również psychoterapia.

Pozdrawiam!