Stosowanie leków na wywołanie owulacji i krwawienie a szanse na ciążę

Od jakiegoś czasu z narzeczonym staramy się o dziecko. Nie miałam owulacji wiec mój gin. przepisał mi tab. Clostilbegyt, brałam je 5 dni i Duphaston 10 dni (2x1 tabletka). 3o kwietnia byłam u gin. i powiedział, że od 30 kwi. 1-2 maja będę miała owulację. Przez ten czas współżyliśmy w 19 dniu cyklu (od 6 do 13 maja) dostałam plamienia a później krwawienia. Po tych 7 dniach mam tkliwe piersi i bolą mnie jajniki. Często oddaję mocz. Czy możliwe, że mimo krwawień mogę być w ciąży ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Możliwość jest, gdyż plamienie o którym mowa mogło wynikać z implantacji. Niepokojące jest jednak to, zaraz po niem nastąpiło regularne krwawienie co raczej wyklucza ciążę. Wskazane jest wykonanie testu ciążowego lub oznaczenie beta hcg z krwi.

W swoim opisie nie podała Pani kiedy podawany był Duphaston. Po Clostilbegycie owulacja jest często nieznacznie opóźniona, pomimo, iz dość wcześnie są już ładne pęcherzyki. Ten czas to na pewno dobra opcja dla praweidłowego rozwoju endometrium, które przy tym rodzaju stymulacji jajeczkowania zazwyczaj jest cienki. Stąd Duphaston należy włączyć w miarę późno, tak, żeby nie zablokować jajeczkownia i nie hamować zmian wzrostowych w endometrium. Na pewno nie powinno się włączać Duphastonu w cyklu stymulowanym tak na chybił trafił, tylko po ultrasonograficznej ocenie jajeczkowania. Wtedy właśnie widzimy, czy zapłodnienie jest możliwe i czy Duphaston można już.włączyć. Bez oceny wnioskowanie jest bardzo niedokładne.