Stosowanie leków przeciwdepresyjnych a ryzyko wystąpienia wad u płodu

Witam, leki depresyjne a wady wrodzone płodu / mam pytanie czy jeśli mężczyzna bierze od dłuższego czasu leki na depresje czy może mieć wadliwe plemniki chodzi mi jakie jest ryzyko ze dziecko urodzi się z wadami wrodzonymi. Kiedy w ciąży można zrobić badanie płodu w celu wykrycie ewentualnych wad wrodzonych.I czy można usónąc ciąze później?

Witaminy w ciąży

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Wg danych z niektórych badań klinicznych,leki przeciwdepresyjne mogą negatywne wpływać na jakość plemników. Teoretycznie istnieje zatem ryzyko urodzenia chorego dziecka. Już w pierwszym trymestrze istnieje możliwość diagnostyki prenatalnej i wykrycia ew. wad. Jak mówi ustawa: " jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej)."