Stosowanie leków przeciwdepresyjnych a wzrost wagi ciała

Biorę valafax od paru miesięcy, wcześniej brałam inny lek na depresję, łącznie kuracja trwa prawie rok. Bardzo przytyłam od tego czasu (20kg). Nie wiem jednak czy tyję od leków. Zanim zaczęłam je brać odchudzałam się, schudłam 20kg (zdążyłam trochę przytyć, ważę teraz10kg więcej niż pierwotnie), wiem że mógł wystąpić efekt jojo (miałam epizod obżarstwa), jednak ostatnio pilnuję się ale waga nie spada a nawet rośnie. Jak sprawdzić przyczynę? Boję się zawiesić branie leków.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Ciężko jest mi Pani coś doradzić przy tak niewielkiej ilości informacji. Jeżeli poprzednio stosowana dieta, skuteczna, tym razem nie działa, konieczny byłby dokładniejszy wywiad dietetyczny. Polecam wizytę u specjalisty, a od razu prawdziwe, nieprzetworzone jedzenie, dużo zieleniny i 2 łyżki tranu dziennie. Dobrze też byłoby włączyć jakąś ulubioną aktywność fizyczną.
Powodzenia!

Proszę skonsultować sprawę z prowadzącym lekarzem psychiatrą. Nie powinna Pani zaprzestawać, zmieniać leków bądź dawkowania ich bez porozumienia z lekarzem.