Stosowanie leków przy lękach i fobiach

Mężczyzna , 37lat Dzień Dobry.Mam pytanko : Czy z ok.pół rocznego stosowania alpragenu 1mg.dziennie. można zejść przerzucając się na hydroxyzinum np.2x po jednej 25mg.żeby uwolnić się od alpragenu (benzo...) ?Albo może zredukować alpre przez tydzień po 0.5mg i potem wejść na hydro ?mogę tak zrobić?(mam lęki i fobie) ludziowstręt i nieufnośc pomieszana z nienawiscią...Przykre ale prawdziwe...proszę o szczerą odp.Wiem że muszę udać się do psychiatry ale proszę o odp.na pytanie.dziękuję.kamil.

Dzień dobry. Panie Kamilu, mówienie o swoich lękach w połączeniu z szukaniem pomocy to ogromny krok do przodu. Od jak dawna towarzyszy Panu lęk? Czy korzystał Pan już z pomocy psychologa? Być może właśnie teraz nadszedł właściwy czas, aby rozprawić się z "ludziowstrętem" i nieufnością oraz zawalczyć o siebie? Jeśli chodzi o przyjmowane leki, zalecam wizytę u lekarza psychiatry, który po uzyskaniu niezbędnych informacji dobierze rodzaj leku i dawkę w celu optymalizacji rezultatów terapii. Jednak proszę pamiętać, że najlepsze rezultaty terapeutyczne wynikają z połączenia farmakoterapii z konsultacją psychologiczną. Pozdrawiam serdecznie!

Witam Pana Serdecznie,

Podejmowanie i zmiana leczenia farmakologicznego może więcej zrobić złego niż dobrego ( dawka 2 x po 25 mg Hydroxiziny dziennie powoduje efekty uboczne i uzależnienie).

Sugeruję, żeby skorzystał Pan z osobistej porady lekarza prowadzącego.

W nawiązaniu do opisanych przez Pana objawów, zachęcam Pana do podjęcia terapii poznawczo-behawioralnej- jest skuteczna i nie ma skutków ubocznych( w przypadku lęków).

Nie ma drogi na skróty.

Życzę Panu zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej